آراد برندینگ
خانه / شیشه / شیشه لمینیت / فرایند لمینیت کردن شیشه

فرایند لمینیت کردن شیشه

شیشه ها در کنار مزایا و فواید فراوانی که دارند، همواره با نقص ها و آسیب هایی شناخته می شوند. در راس این آسیب ها پایین بودن مقاومت و شکننده بودن آن هاست. هر ساله آمار فراوانی از حوادث مرتبط با شیشه گزارش می شود که منجر به آسیب های جدی و جبران ناپذیری برای افراد می شود.

شیشه لمینیت

از آن جایی که شیشه، شیء بسیار کاربردی است که تقریبا در تمام بنا ها و سازه های دست بشر به کار برده می شود، به همان میزان افراد در معرض خطر های ناشی از شکستگی های آن هستند پس بهتر است سراغ شیشه لمینیت برویم.

شیشه لمینیت و شیشه میرال

در ابتدا بهتر است بدانیم شیشه لمینیت یا شیشه میرال یکی از مقاوم ترین شیشه های مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی می باشد. این محصول مقاوم و ایمن طی یک فرایند و عملیات حرارت دهی به دست می آید. شیشه معمولی استحکام و ایمنی لازم برای استفاده در بخش های مختلف ساختمان را ندارد. بنابراین باید با طی کردن فرایند هایی از آن یک محصول مقاوم و مستحکم ایجاد کرد.

شیشه لمینیت

قبل از لمینیت کردن، شیشه های خام را به اندازه های دلخواه برش باید داد. امکان برش و شکل دهی یا سوراخ کردن شیشه بعد از وارد شدن شیشه به کوره عملا وجود ندارد. برای آشنایی بیشتر با شیشه لمینیت در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

نحوه ی ساخت شیشه لمینیت

ساخت شیشه لمینیت یک فرایند کاملا عملیاتی حرارتی است که بر روی شیشه هایی که مصارف ساختمانی دارند، اعمال می شود. البته این فرایند را می توان بر روی انواع شیشه ها اعم از شیشه های رنگی، رفلکتیو، چاپ شده و لعاب خورده انجام داد. در اصل شیشه لمینیت، محصولی از شیشه های رفلکس دار، شیشه های رنگی، شیشه پنجره، لاکی و یا چاپ شده می باشد.

شیشه لمینیت

تفاوتی که شیشه های لمینیت با سایر شیشه های خام دارد، مقاومت و سختی آن می باشد. شیشه لمینیت ۴ الی ۷ برابر از شیشه های معمولی یا خام مقاوم تر است که در مواقع شکستگی به تکه های بی ضرر و ایمن تبدیل می شود.

فرایند لمینیت کردن شیشه

برای لمینیت کردن شیشه، جام شیشه به صورت یکنواخت گرم شده تا به دمای نرمی شیشه یعنی بالای ۷۰۰ درجه سانتی گراد برسیم. سپس این شیشه ی گرم شده، به وسلیه ی دمیدن هوای سرد به صورت همزمان به هر دو طرف شیشه سریعا سرد می گردد. در طول این فرایند، شیشه را تا مرحله نرم شدن در دمای بالای ۷۰۰ درجه سانتی گراد حرارت داده و سپس فورا به هر دو طرف شیشه هوایی بسیار خنک دمیده می شود.

شیشه لمینیت

با توجه به اینکه در مرحله سرد سازی شیشه، لایه های بیرونی به نسبت لایه های درونی زودتر سرد می شوند؛ این امر سبب استحکام بالای شیشه می شود. از لحاظ علم مکانیک نیز وقتی سطح شیشه سریعتر از مرکز آن سرد شود، تنش های دائمی در شیشه ایجاد شده که نتیجه ی آن استحکام شیشه خواهد بود.

انواع کوره برای لمینیت سازی شیشه

به طور کلی دو نوع کوره حرارتی برای شیشه لمینیت استفاده می شود. این دو نوع کوره عبارتند از کوره کانوکشن و کوره المنتال.

کوره های المنتال، کوره هایی هستند که گرما را به وسیله ی المنت به شیشه القا می نماید ولی کوره های کانوکشن، به کمک هوای درون کوره این گرما را به شیشه منتقل می کند. لازم به ذکراست که کوره های کانوکشن اندکی گرانتر از نوع المنتال می باشد و همچنین به دلیل القای گرما به کمک هوا، شیشه لمینیت یکپارچه تر و با کیفیت نسبتا بالاتری حاصل خواهد گردید.

شیشه لمینیت

مقدار فشار هوا برای لمینیت کردن شیشه: فشارهوا مهمترین عامل در تولید شیشه نشکن یا لمینیت می باشد که توسط اینورتورهای مجهز کنترل می شود. هرچه ضخامت تولید شیشه لمینیت نازکتر باشد، فشار هوای مورد نیاز بیشتر می شود و این الگوریتم کاملا تصاعدی می باشد.

مثلا مقدار هوای مورد نیاز جهت لمینیت کردن شیشه ۴ میل حدود ۸۰ برابر لمینیت کردن شیشه ۱۹ میل می باشد. به همین علت خیلی از کارخانجات تولید شیشه، توانایی تولید شیشه لمینیت به ضخامت ۴ میل را ندارند. شرکت ایمن در،توانایی تولید شیشه های لمینیت ۴ میلیمتر تا ابعاد بزرگتر با بهترین کیفیت را دارا می باشد.

شیشه لمینیت

مراحل تولید شیشه لمینیت

  1. شیشه ها داخل دستگاه های شستشو میروند تا عاری از هرگونه گرد و غباری باشند.
  2. در کوره های به روز و پیشرفته به وسیله ی المنت های پیشرفته، تا ۷۰۰ درجه سانتی گراد حرارت داده می شوند.
  3. درون کوره، شیشه ها مدام به صورت افقی، به وسیله ی سرامیک های پیشرفته به عقب و جلو حرکت می کنند تا محصول تولید شده عاری از هرگونه قوس و موج شود.
  4. در این مرحله به درون دستگاه ، بادبزن های پیشرفته هدایت می شوند تا با عملیات باد زدن، به دمای معمولی برگردند.
  5. در این مرحله شیشه لمینیت آماده می باشد.
شیشه لمینیت

زمانی که شیشه داخل دستگاه می شود این عملیات باید در مدت چند ثانیه انجام شود و سپس سریعا خنک شود؛ چرا که این امر موجب می شود که هوای داخل شیشه های لمینیت گرفته شود و مقاومت شیشه را تا۷ برابر نسبت به شیشه های خام بالاتر ببرد و در صورتی که شیشه شکسته شود، به ذرات ریزی تبدیل می گردد که هیچ خطر جانی ندارد.

ابعاد و ضخامت های شیشه لمینت

شیشه های لمینیت حاصل شده  در ضخامت های ۳ میل الی ۲۰ میل می باشد که تا دمای ۲۵۰ درجه سانتی گراد بالای صفر و سرمای ۸۰ درجه سانتی گراد زیر صفر را به راحتی تحمل می نماید. تنها نکته ای که در این فرایند حتما باید به آن توجه شود، این است که شیشه های لمینیت قابل برش نیستند و به همین دلیل ابتدا شیشه ها را به اندازه ی مورد نظر برش می دهند و بعد از آن عملیات لمینیت کردن را روی آن انجام می دهند.

شیشه لمینیت

برای اطلاع از قیمت انواع شیشه و مشاوره رایگان با شماره  ۰۹۱۲۳۶۷۸۲۸۶ تماس حاصل فرمایید.

مطلب پیشنهادی

فروش عمده شیشه لمینیت وین وایت

شیشه لمینیت نسبت به شیشه‌های معمولی از ایمنی بیشتری برخوردار است. زیرا شیشه معمولی در اثرشکستن به قطعات درشت و برنده خرد شده که می‌توانند منجر به خسارات جانی و مالی گردد.

پاسخی بگذارید

Call Now Buttonمشاوره رایگان!
آراد برندینگ